Jedným z významných nástrojov zabezpečujúcim zvyšovanie efektívnosti a kvality práce je kalkulačný systém, vďaka ktorému môžeme zistiť rozsah a štruktúru vynaloženého úsilia na konkrétny výkon. Kalkulácia je vo všeobecnosti chápaná ako nástroj na zistenie nákladov na kalkulačnú jednotku, ktorou môže byť konečný výrobok, polotovar, práca, služba resp. ich kombinácia. V závislosti od typu kalkulačnej jednice ju môžeme vyjadriť množstvom (kilogramy, kusy, litre,...), časom (hodiny, dni...) alebo iným spôsobom (suma v Eur,...).
Kalkulácia plní niekoľko funkcií a okrem už vyššie spomenutých nám poskytne kontrolu nad nákladmi na určitý výkon, určí výdavky za jednotlivé zložky, sprehľadní stanovené pracovné výkony a vypočíta cenu konečného výstupu.
Kalkulácie môžeme využiť na riadenie a kontrolu hospodárnosti, pri oceňovaní zásob vlastnej výroby, ale slúžia nám aj ako podklad pre cenové rozhodovanie. Jej účelom je najmä vyčísliť náklady na výkon a získané údaje môžeme následne porovnať s konkurenciou. Nie je žiadnym tajomstvom, že výška nákladov ovplyvňuje finálnu cenu. Ešte pred realizáciou projektu, či už výskumného, alebo stavebného, musíme zvážiť nielen jeho investičnú náročnosť ale aj vlastné finančné možnosti, k čomu má dopomôcť práve presná a prehľadná kalkulácia.
Podľa predmetu kalkulácie a štruktúry jednotlivých nákladov zvolíme vhodnú kalkulačnú metódu, pomocou ktorej zistíme požadovanú a následne aj skutočnú výšku nákladov na realizáciu. Podľa zvolenej metódy môžeme pri kalkulácii postupovať napríklad takto:
Veľmi používanou kalkuláciou na riadenie nákladov prostredníctvom aktivít je ABC metóda – Activity Based Costing:
Pod režijnými nákladmi v rámci tejto metódy môžeme nájsť napríklad náklady na administratívu, nájomné, prepravné, cestovné a poistenie a informácie zistíme jednoducho, z účtovníctva. Pod aktivity v rámci tejto metódy môžeme zaradiť napríklad prijatie objednávky od zákazníka, príprava cenovej ponuky, riadenie výroby, odoslanie tovaru.
Metóda je zameraná na nepriame náklady a premieňa ich na priame. Pri použití ABC kalkulácie zistíme skutočne vynaložené náklady na produkt, s oveľa väčšou presnosťou ako pri použití tradičného nákladového systému.
Výhodou tejto kalkulačnej metódy je aj identifikácia aktivít, ktoré spotrebúvajú neprimerane veľké množstvo nákladov a prinášajú malú pridanú hodnotu.
V našej praxi sa najčastejšie stretávame s kalkuláciou, ktorú realizujeme ešte pred začatím výkonu (predbežná kalkulácia), ale nemenej dôležitá pre podnik je aj výsledná kalkulácia, ktorá sa realizuje po skončení výkonu a zistíme ňou skutočné náklady na príslušný výkon.
Predbežnú kalkuláciu sme vypracovali aj nedávno pre nášho klienta, v ktorej sme posudzovali súbor pozemkov v turisticky atraktívnej lokalite. Zvažovali sme rôzne varianty realizácie ich predaja, buď rozparcelovania stavebného pozemku a následne samostatného predaja vo forme hotového stavebného pozemku s inžinierskymi sieťami, alebo aj so stavbami s rôznymi stupňami ich dokončenia. Ako prvý krok sme vypracovali analýzu posudzovaného územia z viacerých hľadísk, s ohľadom na možnosti aktívneho a pasívneho trávenia voľného času, zmapovali sme polohu a napojenia na dopravnú infraštruktúru, definovali sme pôdne a vodné hospodárstvo a občiansku vybavenosť. Následne sme spracovali predbežnú kalkuláciu, v ktorej sme zohľadnili zistené informácie z analýzy. Finálna kalkulácia obsahovala tri alternatívy nákladovosti a ziskovosti, naše odporúčania a upozornenia na riziká, ktoré s jednotlivými alternatívami súvisia. Klient si tak na základe výsledkov kalkulácie môže vybrať model realizácie, ktorý je preňho najzaujímavejší.
Jakubovo námestie 13
Jána Bottu 2