9 tipov, ako si vybudovať mentálnu odolnosť a zvládať sebariadenie

Autor:Ľudmila Richwine  • 23.03.2021  • Doba čítania 6 min
 

Byť schopný reagovať s chladnou v hlavou v situáciách, kedy sa doslova trasie zem pod nohami, si vyžaduje veľkú dávku nadhľadu a sebakontroly. Oplývať sebadôverou a vedieť vhodne reagovať aj vo vypätých situáciách je typ správania, ktoré by si chcel osvojiť asi každý z nás. Človek, ktorý zvláda krízové situácie s prehľadom, býva obvykle aj dobrým vodcom, pretože miesto problému vidí cieľ a spôsoby, akým ho dosiahnuť.

„Mentálna odolnosť neznamená popieranie negatívnych myšlienok, je to schopnosť všimnúť si ich bez toho, aby nás vyburcovali ku konaniu, ktoré z odstupom času hodnotíme ako nesprávne.”

Vďaka mentálnej odolnosti sme v záťažovej situácii schopní zaujať úlohu nestranného pozorovateľa a nenecháme sa ovládať momentálnymi emóciami a myšlienkami. Výskumy dokazujú, že mentálna odolnosť nie je vlastnosť, ale naučená schopnosť, ktorú môžeme rozvíjať. Osvojenie si tejto schopnosti trvá nejaký čas, výsledkom ale bude pohodovejší a spokojnejší život, pretože miesto stresovej reakcie bude telo hľadať príležitosť na rozvoj a zlepšovanie. My vám predstavíme základné techniky, ktoré vám pomôžu rýchlejšie sa prispôsobovať novým situáciám, vnímať veci objektívnejšie a vedieť správne reagovať vo chvíľach, kedy vám situácia nie je práve naklonená. 

 

 1. Dýchajte zhlboka

Dýchanie je účinná a zároveň veľmi jednoduchá technika, ktorá vám pomôže ihneď a vďaka nej dokážete aj na nepríjemný email odpovedať s noblesou. Cielené dýchanie zastaví tok negatívnych myšlienok a emócií, ktoré myseľ väčšinou generuje na základe predošlých skúseností. Stačí 30 sekúnd dýchania a budete schopní vnímať informácie v objektívnejších súvislostiach. 

 

2. Každá skúsenosť je príležitosť naučiť sa niečo nové

Nenechajte sa vtiahnuť do nepriaznivej situácie. Ak budete myslieť na to, že z každej situácie sa môžete niečo naučiť, podarí sa vám ponechať si odstup a zhodnotiť situáciu z nadhľadu. Aj keby malo ísť len o 1 % zlepšenie v podobe zmeny správania, úpravy návykov, alebo spôsobu myslenia, malé kroky sú v tomto prípade oveľa efektívnejšie, pretože sú udržateľné.

 

 3. Sústreďte sa na veci, ktoré môžete zmeniť

Neplytvajte energiou na veci, ktoré nemôžete ovplyvniť, pretože vás zbytočne oberajú o čas a zvyšujú pocit frustrácie. Radšej zamerajte svoju pozornosť na to, čo zmeniť môžete, budete sa cítiť istejšie a vyrovnanejšie, čo má priamy vplyv na dosahovanie lepších výsledkov. Nemáme vždy kontrolu nad tým, čo sa nám stane, ale to, ako budeme na situáciu reagovať, záleží len na nás. 

 

4. Buďte otvorení zmenám 

Už ste asi zažili situácie, v ktorých ste s niektorými vecami doslova bojovali. Môže to byť preto, že odmietate akékoľvek zmeny, pretože zotrvať v zaužívanom býva pohodlné a jednoduché zároveň. Netreba sa za každú cenu vzdávať osvedčených metód, ale je tiež dobré pripustiť, že to, čo nám doteraz dobre fungovalo, sa dá robiť aj lepšie. A častokrát už len otvorenosť a prístupnosť voči zmenám znamená veľký pokrok. 

 

 5. Ujasnite si, čo je pre vás dôležité

 Pri plnení každodenných úloh zistíte, že sa zbytočne vyčerpávate vecami, ktoré pre vás v konečnom dôsledku vôbec nie sú podstatné. Pokiaľ sa dostanete do stresovej situácie, spýtajte sa sám seba, ako veľmi sa to dotýka vašich priorít. Vo väčšine prípadov zistíte, že sa hneváte za veci, ktoré pre vás v konečnom dôsledku vôbec nie sú dôležité.

 

 6. Buďte prítomní

Nakupujeme, obedujeme, alebo športujeme a popritom neustále v hlave rozoberáme, čo nás v priebehu dňa čaká alebo či sme stihli odpovedať na všetky dôležité emaily. Ak máme náhodou chvíľu čas, podvedome siahame po telefóne, aby sme zamestnali myseľ. 

Takýmto správaním sa pripravujete o možnosť byť prítomní tu a teraz, čo umožňuje reagovať na vlastné pocity a myšlienky v reálnom čase a konfrontovať sa s tým, čo vás vyvádza z miery. Tým, že sa budete vedome zaoberať nepríjemnými pocitmi, dokážete skôr odhaliť, čo je ich príčinou.  

 

 7. Zmeňte perspektívu

Obvykle nás rozladí, keď sa realita nestretne s našimi očakávaniami. Hneváme sa, ak sa s niekým dohodneme na vykonaní úlohy, ale daná osoba si svoj záväzok nesplní. Nemôžeme ovplyvniť, čo urobí, alebo neurobí niekto iný, ale vieme prispôsobiť svoje očakávania.

Ak sa niekto opakovane ukáže ako nespoľahlivý v dodržiavaní termínov, považujme našu požiadavku, aby bola úloha vykonaná včas, za prehnané očakávanie. V takýchto chvíľach je pre nás najlepšie stať sa predvídavým a stanovovať skoršie termíny na odovzdanie. Je tiež potrebné jasne komunikovať, čo sa od druhej strany očakáva, aby nevznikol priestor na domnienky. 

 

 8. Sústreďte sa na disciplínu 

Počas náročných dní je to práve disciplína, vďaka ktorej sa donútime urobiť to, čo je nevyhnutné. Disciplína je najmä o sústredení a dôslednosti. Miesto prílišnej motivácie je lepšie klásť dôraz na dodržiavanie každodenných zvykov, ktoré nám lepšie pomôžu zachovať si jasnú myseľ počas náročného obdobia. 

 

 9. Nájdite si čas na zhodnotenie dňa

Na konci každého dňa si vyhraďte 5 minút pre seba, aby ste zhodnotili, čo ste počas dňa robili, s kým ste komunikovali, aké ste mali pritom pocity, čo vám vyšlo, čo naopak nefungovalo, aké ste mali nápady, koho nového ste spoznali - čokoľvek, čo považujete za dôležité a zaujímavé. Takúto reflexiu môžete kľudne urobiť v podobe audio nahrávky, je to menej časovo náročné, zároveň otvorenejšie, pretože dáte voľný priechod svojim myšlienkam. Raz týždenne si svoje nahrávky vypočujte, pomôže vám to zhodnotiť udalosti posledných dní v širšej perspektíve. 

 

Najmä lídri a ľudia vo vedúcich pozíciách momentálne čelia neistote viac ako inokedy. Aby ste dokázali skrotiť svoju myseľ a vyhli sa škodlivým myšlienkam, je potrebné naučiť sa premeniť výzvy na užitočné lekcie a nebáť sa zmeny. Hoci môžete zo začiatku pri zavádzaní nových návykov pociťovať duševné nepohodlie, posúvajte svoje hranice. Odmenou vám bude zachovanie duchaprítomnosti a sebaistoty aj vo vyhrotených situáciách.

Ak vás zaujímajú témy osobného rozvoja a efektívneho podnikania, prihláste sa na odber nášho newslettra, v ktorom pravidelne zdieľame tipy na lepšie podnikanie. 

 

Autor článku
Ľudmila Richwine
marketing a pr

Má na starosti PR, marketing, komunikáciu na sociálnych sieťach a celkový branding spoločnosti.

Kontakt

+421 905 421 905

Kancelárie

Bratislava

Jakubovo námestie 13

Banská Bystrica

Jána Bottu 2