4 kroky pre rast firmy

Autor:Michal Kukula  • 21.12.2021  • Doba čítania 4 min

Či už ste majiteľom menšieho podniku alebo väčšej firmy, cieľ je vždy rovnaký – zabezpečiť rast firmy. Progres sa však odvíja od mnohých premenných a aj od toho, ako rýchlo sa firma i jej vedenie dokáže adaptovať na meniace sa podmienky. V článku pomenujeme 4 hlavné kroky, na ktoré sa zamerať, aby bol rast vašej firmy hladký a plynulý.

1. Správne nastavenie stratégie

Základom každého biznis úspechu je správne zvolená stratégia. Ňou neurčíme iba to, kam sa chceme dostať. Dôležité je sledovať aj aktuálny stav firmy, možné príležitosti i brzdy, a pri nastavení stratégie vychádzať z týchto kritérií. Náš cieľ by mal byť to, čo chceme v aktuálnom období dosiahnuť. Áno, má byť ambiciózny, ale zároveň aj reálny a naplniteľný. 

Nemáte stále jasno v tom, v akej situácii sa nachádza firma, alebo cítite, že je čas na zmenu? Niekedy pomôže iba jednoduchý nadhľad, inokedy komplexný pohľad na procesy a postupy. Pomôžeme vám so zhodnotením aktuálnej situácie i produktov a ukážeme vám príležitosti, ktoré sú v súlade s hodnotami a víziou vašej firmy a zároveň poskytnú pridanú hodnotu vašim zákazníkom.  

2. Rast nepotrebuje riaditeľa, ale lídra

Rast súvisí s množstvom nových príležitostí. A to nielen obchodných, ale aj personálnych a ľudských. Pri raste firmy môžete prísť do momentu, kedy vás alebo vašich zamestnancov nájde progres nepripravených. Predstavme si napríklad stresové situácie, nové, neznáme skúsenosti či problémy, ktorým ste predtým nikdy nečelili. Tieto situácie vyžadujú lídra, vodcu, ktorý dokáže posunúť tím ľudí tým správnym smerom. Dôležité je nenechať sa ochromiť strachom z neznáma, nepodľahnúť stresu, ale na základoch pôvodnej stratégie budovať novú, progresívnejšiu. 

3. Tím, na ktorí sa môžete spoľahnúť

So stále jasnejšou pozíciou lídra súvisí aj odovzdávanie kompetencií. „Nechať to na iných“ môže znieť oveľa jednoduchšie, ako to je v skutočnosti. Najmä pre tých, ktorí vybudovali svoje podnikanie sami úplne od nuly, môže ísť o ťažký oriešok.

Uvoľniť opraty a dôverovať ľuďom je však jediný spôsob, ako zamerať svoju pozornosť na progres, nielen na bežnú agendu. Akonáhle totiž firma porastie, už nebude možné mať všetko pod palcom. Nebudete stíhať sledovať zásoby, kontrolovať marketing či zisťovať detaily o postupe konkurencie. Nebojte sa preto posunúť niektoré zo svojich kompetencií ľuďom, ktorým naozaj dôverujete. Stanú sa vašimi očami a ušami, a častokrát prídu s novými, inovatívnymi nápadmi, ktoré môžu pomôcť rozšíriť pôsobenie spoločnosti. 

4. Nehovorte nie inováciám 

V neposlednom rade sú tu inovácie, ktorým sa v žiadnom segmente nevyhneme. S väčším počtom zamestnancov, zodpovednosti či produktov je oveľa ťažšia kontrola, ale aj každodenná komunikácia. V rámci podnikania musíme hľadať nástroje, ktoré nám prácu zjednodušia a sprehľadnia. Nahrádzajte nielen nástroje, ktoré nefungujú, ale i tie, ktoré neprinášajú výsledky podľa vašich predstáv. Skúšajte systémy, ktoré sú rýchlejšie, prehľadnejšie a priamo či nepriamo podporia fungovanie vašej firmy. 

Ako teda inovovať? Choďte na to postupne. Hľadajte miesta, v ktorých sú chyby a nechcene vás tak stoja čas alebo peniaze. Nové výrobné stroje, metódy, systém na rozdeľovanie úloh. Nebojte sa skúšať a objavovať nové nástroje, ktoré môžu pomôcť vášmu podnikaniu. 

Rast znamená niečo, čo chce každá firma dosiahnuť. No nie každá firma je však na rast pripravená. Nezľaknite sa. Samotná príprava môže byť plná neistoty a dokonca aj krokov vedľa. Je ale potrebné naučiť sa urobiť zmenu, adaptovať sa na zmenené prostredie, prijať inovácie a nové názory. Iba firma, ktorá sa dokáže prispôsobiť aktuálnym situáciám, môže postupovať a rásť.


Pociťujete vo vašej firme organizačné nedostatky alebo sa neviete prispôsobiť rýchlemu rastu? Dohodnite si s nami bezplatnú konzultáciu a spolu nájdeme efektívne riešenia.
Autor článku
Michal Kukula
managing partner

Venuje sa analýzam podnikateľského potenciálu klientov, organizačnému nastaveniu a zlepšeniu výkonnosti firiem (procesné a ekonomické aspekty).
Ďalšie články

Kontakt

+421 905 421 905

Kancelárie

Bratislava

Jakubovo námestie 13

Banská Bystrica

Jána Bottu 2